Hliník a jeho využití

Dnes se nebudeme bavit o konstrukcích, ale o hliníku jako takovém. Před začátkem práce s hliníkem je totiž dobré o něm vědět alespoň základní informace.

Zopakujeme si to, co vás učili v chemii na základní škole nebo na nižším gymnáziu. Hliník je chemický prvek, konkrétně kov, světlé šedé barvy. Jeho zkratka je Al od jeho latinského názvu Aluminium. Protože umí velmi dobře vést elektrický proud, používá se velmi často v elektronice. Víme ale, že má i mnoho dalších způsobů využití, o kterých si řekneme dále. Hliník najdete v přírodě hlavně ve sloučeninách, Tou nejběžnější je bauxit. Dál se vyskytuje také v kryolitu, korundu a dokonce i v drahých kamenech, jako je například rubín. Pokud hliník vystavíte působení vzduchu, pokryje se vrstvičkou oxidu, která brání větší oxidaci. Hliník je velmi měkký, kujný a snadno manipulovatelný. Je proto jednoduché jej svařit. Čistý hliník bylo poměrně dlouhou dobu velmi těžké z jeho sloučenin získat. Vyredukování probíhá pomocí elektrolýzy.

Teď, když jsme si zopakovali základní informace, představíme si běžné způsoby využití hliníku a kde se s ním nejčastěji setkáte. 

Uplatnění nachází v různých odvětvích. Velmi běžný je i v každodenním životě a to díky své nízké hmotnosti a odolnosti. Nejznámější je zde asi ve formě alobalu, který nesmí chybět v žádné domácnosti. Jeho slitiny nacházejí využití jako materiál pro mince a nádobí. Najdete jej i ve výpočetní technice jako fólii na CD nebo paměťové médium. Dále se používá všude tam, kde je potřeba lehký materiál pro snadné přenášení. Například u výrobků jako jsou reklamní stojany. Hliník je oblíbený také ve stavebnictví, kde slouží k výrobě profilů.

Hliník se také využívá jako vodič, i když proti ostatním kovům má určité nevýhody. Je křehký a je tedy větší šance, že se zlomí. Navíc při zahřátí zvyšuje svůj objem a pokud je kolem něj nějaká překážka, nemůže se roztáhnout všemi směry stejně. Pokud používáte hliník jako vodič, měli byste dbát na pravidelní kontroly. Kvůli nutnosti neustálého dohledu ustupuje jeho využití v domácnostech a přesouvá se do průmyslu.

Mezi nejpoužívanější sloučeniny hliníku patří korund a dural. Korund je mnohem tvrdši a odolnější než hliník a používá se například u laserů nebo v kovoobrábění. Dural je také oproti hliníku mnohem tvrdší a používá se ve výrobě dopravních prostředků.

Hliník bývá často předmětem spekulací v souvislosti se zdravím. Hlavně pokud dochází k přímému kontaktu s lidskými tkáněmi. Diskutuje se o spojitosti Alzheimerovy choroby a kontaktu s hliníkem a také škodlivém uvolňování částic hliníku z nádobí. Poměrně velké riziko je dlouhodobé vdechování částic hliníku, které způsobuje poškození plic.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.