Nezapomínejte na vytápění výrobních hal

Vlastnictví průmyslové haly je spojeno s nutností jejího vytápění - způsob, jakým bude do haly přiváděno teplo, se jeví jak nesmírně důležitý jak z hlediska funkčnosti, tak z hlediska financí a ekologie. Zajištění tepelného komfortu pro zaměstnance průmyslových hal je jednou ze základních povinností zaměstnavatele, který má díky současnému technologickému rozvoji možnost dosáhnout toho mimořádně hospodárným a pohodlným způsobem.

Ve výrobních halách a velkých místnostech dochází v krátké době k výrazným tepelným ztrátám. Jsou způsobeny mimo jiné otevíráním dveří a bran, s mírným nebo s hustým provozem. Ekonomický provoz tohoto typu budov vyžaduje periodické snižování teploty, následované rychlým zvyšováním. Proto při rozhodování o výběru topného systému pro modernizované haly, jakož i nových investic, je nutné brát v úvahu nejen náklady na nákup a instalaci zařízení, ale také jejich následný provoz a údržbu.

Vytápění haly integrované s větráním

Jedním ze způsobů vytápění hal nebo jiných velkoobjemových zařízení je systém integrovaný s větráním prostřednictvím vzduchotechnických jednotek a potrubních sítí nebo vzduchotechnických jednotek bez potrubí. V prvním případě systém dmychadla spolupracuje s klimatizační jednotkou, která umožňuje odpovídající úpravu vzduchu (také chlazení).

Pro zajištění účinného vytápění haly je nutné řádné rozdělení vzduchu. Pro efektivní distribuci ve velkých vzdálenostech a výškách a při různé teplotě přiváděného vzduchu se používají štěrbinové difuzory nebo trysky pro velké vzdálenosti. Taková řešení se používají v zařízeních, kde je nutné udržovat určité vzduchové parametry v daných zónách.

Jednotky vzduchotechniky se skládají z venkovní jednotky namontované na střeše haly a vnitřního (stropu) umístěného ve vyhřívané a větrané místnosti. Jsou instalovány tam, kde neexistují žádné vnitřní překážky a příčky a umístění vytápěné místnosti umožňuje instalaci jednotky na střechu. Důležitým prvkem těchto systémů jsou řídicí tlumiče, které umožňují realizaci různých režimů provozu jednotky a rekuperace tepla (recirkulace a rekuperace).

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.