Topíme bez ohně

Topit nemusíte jenom krbem. Krby sice dobře vypadají a tvoří skvělou atmosféru, ale jeho zavedení je poměrně velká investice, ke které si ještě musíte připočítat čas strávený se dřevem. Naštěstí pro vás máme jednoduché řešení.

Mluvíme o oběhových čerpadlech. Ta se běžně využívají jak v domácnostech, tak ve veřejných budovách. Mohou cirkulovat vodu jak studenou, tak i teplou. Hodně často bývají využívána v bytech, kde vystavění krbu brání nejen problémy, které jsme zmínili v úvodu, ale také to, že v bytovém domě je málokdy prostor na odvod kouře ven. Proto bývají oběhová čerpadla častým řešením vytápění. Na oběhová čerpadla jsou kladeny obrovské nároky. Je nutné, aby byla tichá, vykazovala co nejmenší možnou spotřebu a vyžadovala minimální údržbu. Pokud se oběhové čerpadlo rozhodnete pořídit, musíte si pi výběru dávat pozor na několik věcí. V první řadě jde o teplotu, se kterou bude čerpadlo pracovat. Zároveň nezapomínejte na dopravní výšku vody. Ta se zjišťuje následujícím způsobem: Dopravní výška vychází ze vzorce. Podle něj se dopravní výška součet sací a výtlačné výšky. Sací výška je vzdálenost mezi domácí vodárnou a dodavatelem (délka roury). Tato hodnota nemůže přesáhnout 9 metrů. Sací výšku získáte, když sečtete svislou a vodorovnou délku potrubí. Zde je 10 metrů vodorovné délky 1 metr sací výšky a 10 metrů svislé délky je 10 metrů sací výšky. Výtlačná výška se počítá podobně. Po spočítání stačí dodat hodnotu podobného tlaku a už víte, jaké čerpadlo máte pořídit. Dále nezapomeňte na údaje jako je vestavná délka, dimenzi připojení (závity a průměr) a také způsob regulace výkonu čerpadla. To vše vám pomůže k tomu, abyste při výběru neudělali chybu.

oběhová čerpadla

Vodu, se kterou oběhová čerpadla pracují, můžeme rozdělit na tři druhy. Na pitnou, která je určena ke konzumaci. Na užitkovou, která je sice hygienicky nezávadná, ale ke konzumaci se nepoužívá - používá se spíš k mytí nebo k výrobě. A samozřejmě otopnou vodu, o kterou nám zrovna jde. Je to voda, která neustále cirkuluje a zahřívá prostory. Občas se nesprávně používá pojem topná voda. Topná voda by to byla v případě, kdyby byla spalována ve zdroji tepla. To by s vodou asi moc nešlo, co myslíte?

Když už se tu bavíme o teploběžných čerpadlech, tak aspoň zběžně zmíníme i chladnoběžná. Ta šíří chladící kapalinu v klimatizačních systémech a nebo v celých budovách, které vyžadují neustálý chlad.

S rozšířením čerpadel je docela velká šance, že i vy máte jedno doma. Pokud ano, máte čerpadlo pro topení, nebo TUV? A jak jste s nimi spokojení?

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.