Zlato nemusí být jenom žluté

Když se řekne zlato, nejspíš si představíte klasické žluté. Existuje ale i mnoho dalších variant tohoto drahého kovu, které jsou oblíbené především ve šperkařském průmyslu.

Začneme tím, že si zopakujeme základy chemie. Chemická značka prvku je Au, což je zkratka pro latinské slovo Aurum. Zlato je chemicky odolné, vodivé a i přesto docela měkké. Zlato používaly už staré civilizace pro výrobu šperků a různých dekorací a z velké části plní zlato tuto úlohu dodnes. Zlato se dá získat různými způsoby jako třeba rýžováním (tyto zdroje už jsou ale dnes z větší části vyčerpány) a nebo dolováním. To ale znamená poměrně velký nápor na životní prostředí.

Kvůli tomu, že je zlato v čisté podobě poměrně měkké, je těžké z něj dělat samostatné výrobky, Proto se často používá ve slitině s dalšími chemickými prvky, které pomáhají s tím, aby byl výsledný materiál tvrdší. Takové žluté zlato můžete vidět ve formě šperků, nebo různých sošek, ale používá se také jako ochrana jiných kovů před korozí, a to tak, že se tenká vrstva zlata nanese elektrolytickým vylučováním na požadovaný povrch. Na nekovové povrchy se poté zlato nanáší mechanicky ve formě tenkých rozválených fólií. V luxusních restauracích můžete dokonce zlato i jíst. Dále se zlato využívá i v průmyslu, zubním lékařství a nesmíme zapomenout ani na bankovnictví.

zlaté šperky

Dalším známým typem zlata je zlato bílé. To vzniká tak, že se ryzí zlato smíchá v různých poměrech s dalšími prvky. Jedná se o bílé kovy, jako je například nikl, mangan nebo kov. Hodnocení pomocí karátů se v tomto případě odvíjí od poměru, ve kterém jsou kovy smíchány. Pokud například máme bílé zlato, které se skládá ze 14 dílů zlata a 10 dílů jiných kovů, mluvíme o 14karátovém zlatě. I bílé zlato je velmi oblíbené jako materiál pro výrobu šperků. Zlaté šperky z bílého zlata ale někdy způsobují alergickou reakci právě kvůli příměsím a někteří lidé je tak nemohou dlouhodobě nosit.

Kromě bílého a žlutého zlata, které už jsou dnes považovány za klasiku, existují i další formy. Například příměsí stříbra a mědi vznikají kromě těchto dvou druhů ještě druhy zelené a červené. Vidět můžete i modré a purpurové zlato. Oxidací vznikne černé zlato.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.