Ocelové lano na lanovku – jaké vybrat?

šestipramenná ocelová lana

Lanovky jsou důležitým způsobem dopravy snad v každé horské turistické destinaci. Musí být schopné odolat obrovským hmotnostem, hlavně v zimě a létě, kdy na hory jezdí nejvíce lidí. Jaký druh lan se na ně používá?

Na lanové dráhy se nejčastěji používají šestipramenná ocelová lana. Jak už lze poznat podle názvu, vyrábějí se z ocele. Ze slitin neželezných kovů se vyrábějí lana pouze v případě, že mají vést elektrický proud. Kvalitu lana ovlivňuje několik faktorů - množství příměsí, povrchové vady, struktura drátu a teplota, při které byl zpracován. Dále se ocelová lana skládají z vložky, která slouží jako základna pro stočení pramenů lana a také maziva, které chrání před korozí a dalším poškozením. Ocelová lana se vyznačují obrovskou nosností a proto se využívají v různým odvětvích, které tuto vlastnost  vyžadují. Jedná o těžební průmysl, stavební průmysl, plynárenský průmysl a samozřejmě také turismus. Všechna tato odvětví požadují trošku jiné vlastnosti. Většinou se jedná o požadavky na bezpečnost, nosnost, pružnost a kroutící moment.

 šestipramenná ocelová lana

Zajímavý je způsob zaplétání lan, který u nás ovládá pouze pár lidí, i když se podle nich nejedná o žádný složitý úkol. Zapotřebí je pouze skupina lidí a několik základních nástrojů jako vrtací jehly a kladiva. Na podobném principu funguje také spojování několika lan dohromady, aby vznik jeden dlouhý kus lana, který znáte z horských lanovek. Podle odborníků je téměř nemožné, aby se dobře zapletené ocelové lano roztrhlo. Jejich životnost se často pohybuje až kolem 30 let.

Aby se této životnosti dosáhlo, je ale třeba s lanem správně manipulovat. Nedoporučuje se je používat tam, kde se pracuje s horkým materiálem nebo s předměty s ostrými hranami. Pravidla platí také pro převážení lan vysokozdvižným vozíkem. Lana bývají většinou napletena na cívce, která musí být na vozíku umístěna tak, aby se držadla vozíku nedotýkaly přímo lana, protože to by mohlo poškodit vnější vrstvu drátů a tím znehodnotit celé lano. Dávejte pozor také na skladování. Je nutné je ukládat v suchých prostorech a chránit před škodlivými vlivy počasí. Opatrní buďte i při převíjení, při kterém musíte dbát na směr původního návinu.

Manipulace s lany se může zdát velmi složitá, ale vzhledem k jeho skvělým vlastnostem a spolehlivosti v oblasti lanových drah se to vše rozhodně vyplatí.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.