Jak funguje hydraulika v teorii a v praxi?

princip hydraulických zařízení

Hydraulika, téma, které nás navrací zpátky do školních lavic, konkrétně hodin fyziky na druhém stupni základní školy. Dnes si zopakujeme, jak funguje hydraulika v teorii i praxi, navíc zmíním českého výrobce hydraulické techniky. 

Hydraulika

Samotný princip celé hydrauliky je znám už za dob Pascala, vychází totiž z jeho zákona. JE definován jako: "Síla, která působí na první píst, vytváří v kapalině tlak, který se přenáší do všech míst kapaliny, tedy i na píst druhý. Na druhý píst tlačí kapalina stejně velkým tlakem a podle velikosti obsahu pístu působí celkovou silou, která může být větší, než byla původní síla na první píst".

Matematickým zápisem lze hydrauliku zapsat jako:

  • F1 / S1 = F2 / S2,

Vysvětlení vzorce:

  • Síla F1, F2 působí na dvojici pístů závisí na jejich obsahu S1, S2. Na větší z pístů působí větší síla, tlak tedy zůstává stejně velký.

Použití hydrauliky

Hydraulika nachází své využití v různých průmyslových i neprůmyslových odvětvích. Mnohdy je zajímavé pozorovat různé modifikace na stále stejném stroji, určeném však pokaždé pro jiné použití. Jednotlivá hydraulická zařízení se liší zejména provedením, není výjimkou, že se potkáme s obyčejným agregátem spojeného s nádrží, motorem a čerpadlem až po gigantické hydraulické jednotky.

Největší hydraulická zařízení

Taková monstra jsou potřeba ve chvílích, kdy potřebujeme zvedat nebo posunovat extrémně těžké předměty. Agregáty pohánějící tyto stroje se vyznačují výkonem několika stovek koní. V systému potom protékají tisíce litrů kapalin. Aby takový stroj perfektně pracoval, je nutné postupovat pečlivě od fáze prvotního návrhu až po přesnou strojírenskou výrobu. Pokud není splněn vysoký kvalitativní standard, není zaručeno korektní fungování.

Chyby při použití hydraulických zařízení

Každý účel si vyžaduje vhodný výběr zařízení. Pokud poddimenzujeme hydraulické zařízení, nadměrně jej zatěžujeme a dochází k výraznému opotřebení!

Zdroj informací: specialisté na hydrauliku v Brně a v Česku - Hydrocom s.r.o.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.